Naspäť na blog

RUSKO V ROKU 2025 ZAVEDIE DIGITÁLNY RUBEĽ

Rusko v roku 2025 zavedie ďalšiu kvalifikovanú formu meny a to digitálny rubeľ. Bude tak môcť monitorovať a zastrešovať transakcie občanov pod rúškom propagandy, že občania sa stávajú menej závislými od dohľadu bánk. Skutočná pravda je to, že sa tak dostanú pod tvrdú kontrolu vlád a do novej, globalistickej finančnej klietky.

Už v roku 2023 sa dvanásť bánk v Ruskej federácii zúčastnilo na experimente v ktorom sa digitálne ruble používali „so skutočnými klientmi“; a testovanie digitálneho rubľa prebieha až do dnešných dní. Podľa Centrálnej banky Ruskej federácie sa postupné zavádzanie digitálneho rubľa teraz plánuje na rok 2025; avšak je veľmi zaujímavé, že pilotný projekt sa testuje už od začiatku júla 2024. Ruský prezident Putin teraz vydal príkaz pripraviť čo najrýchlejšie zákon o základnom procese tvorby digitálnej meny. V tomto rubeľ kopíruje najpopulárnejšiu digitálnu menu na svete, bitcoin. Centrálna banka Ruskej federácie plánuje v roku 2025 plne zaviesť digitálny rubeľ – novú formu meny, ktorá sa podľa úradníkov môže používať rovnako ako hotovosť a elektronické platby a má presne rovnakú hodnotu ako tradičný rubeľ. „Digitálny rubeľ patrí medzi prioritné projekty. Pomerne rýchlo sme vytvorili prototyp … teraz prebiehajú testy s bankami a na budúci rok postupne uskutočníme pilotné transakcie,“ povedala Nabiullina, guvernérka Centrálnej banky Ruskej federácie ešte v roku 2022.

V USA DIGITÁLNY DOLÁR STOJÍ

Vlastné virtuálne peniaze plánovali vyvinúť aj v USA, ale úrady čelili vážnej kritike, čo projekt na dlhý čas spomalilo. Odporcovia zavedenia digitálneho dolára tvrdili, že jeho zavedenie by umožnilo FED-u prevziať kontrolu nad výdavkami a úsporami američanov. “Digitálna mena má všetky prvky, ktoré sa vždy páčili úradom: sledovanie a kontrolu,” uviedol Adam Jordan (hlavný investičný riaditeľ PAUL R. RIED FINANCIAL GROUP) v komentári pre americký časopis FORBES.

Politici v USA už zakročili na obranu bežných američanov. Republikánsky senátor Tom Cruz predložil návrh zákona, ktorý by zakázal FED-u vytvoriť systém digitálneho dolára, ktorý by mohli federálne orgány používať ako nástroj finančného dohľadu. Podporil ho floridský guvernér Ron DeSantis, ktorý povedal, že porušuje právo američanov na kúpu a držbu zbraní podľa druhého dodatku. FED navyše ešte len musí prijať rozhodnutie o vytvorení digitálneho dolára; podľa novinárov prebieha niekoľko pilotných štúdií, ktoré majú dospieť ku konečnému rozhodnutiu. A teraz perlička – digitálny dolár by mal hlavne pomôcť FED-u pri úprave menovej politiky tým, že by automaticky smeroval prídavky, daňové úľavy, rôzne dávky a náhrady do digitálnej peňaženky američanov, čím by sa výrazne ušetrili transakcie a čas. Pozor, to je však presne to, čo napádajú odporcovia digitálnej meny a je to presne to, čo si nepraje nikto z nás – začiatok ekonomického sledovania a dominancia centrálnej banky nad výdavkami občanov..

RUSKÝ DIGITÁLNY RUBEĽ NAPREDUJE

Ruské úrady ani ruská vláda však nespia, pracujú a trvajú na tom, že tento nový nástroj – digitálny rubeľ – je bezpečnejší ako hotovosť a že poplatky za jeho používanie budú nižšie ako za iné elektronické platobné metódy. Medzi bežnými rubľami a digitálnymi rubľami existujú však dôležité, kľúčové rozdiely. Každý digitálny rubeľ má svoj vlastný jedinečný kód, ktorý teoreticky umožňuje centrálnej banke obmedziť nielen jeho používanie, ale podľa expertov zo skupiny pre digitálne práva ROSKOMSVOBODA aj monitorovať transakcie ruských občanov.

Po prvé: je možné, že úrady obmedzia spôsob, akým sa digitálne ruble môžu míňať; centrálna banka môže napríklad zakódovať niektoré ruble tak, aby sa nemohli používať na hazardné hry, nákup alkoholu či na akékoľvek úhrady, ktoré vláda zakáže.

Po druhé: pokiaľ ide o vládne výdavky, dodávatelia by mohli mať možnosť používať digitálne ruble, ktoré dostanú od vlády len na konkrétne účely; napríklad na nákup stavebného, spotrebného materiálu alebo vyplácanie miezd, či úhradu len dohodnutých a nastavených platieb, aby sa tak údajne zabránilo korupcii.

Po tretie: digitálny rubeľ by mohol ovplyvniť aj vládne platby či dávky, ktoré sú občanom každý mesiac vyplácané. Digitálne ruble by sa mohli používať na vyplácanie cielených sociálnych, či rodinných dávok a dotácií do digitálnej peňaženky, čím by sa tieto formy sociálnej podpory stali nielen menej flexibilnými, ale samozrejme by sa stali kontrolovateľnými zo strany štátu.

Okrem toho jedinečné kódy na každom digitálnom rubli umožnia vláde priamo monitorovať výdavky občanov pri používaní novej formy meny, hoci platenie s ňou bude inak len ťažko rozoznateľné od používania bežnej platobnej karty alebo hotovosti. Digitálny rubeľ by sa mohol stať hlavným nástrojom centrálnej banky pri riadení ruských financií, ktorý umožní nielen monitorovanie transakcií, ale aj „okamžitú a priamu kontrolu nad menovou politikou“, presne tak, ako tvrdí aj FED v USA. Podľa organizácie ROSKOMSVOBODA by ho vláda mohla použiť na okamžité zavedenie redenominácie meny alebo stanoviť ho ako náhradu za rozsiahle obmedzenia dočasného zákazu používania hotovostných peňazí. To znamená, že napríklad počas covidových reštrikcií by bolo možné použiť digitálne ruble na zákaz platieb v segmente cestovného ruchu, reštauráciach, za cestovné lístky, prepravu pomocou taxi či hotely s cieľom dosiahnuť zákaz pohybu osôb a vynútiť „dodržiavanie pravidiel“.

ZÁVER

Čo povedať na záver? Ruská federácia predbehla tak USA, ako aj EU a od roku 2025 zavedie kvalifikovaný digitálny rubeľ. Je viac než jasné, že cieľ digitálnej meny nie je poskytnúť občanom novú formu platby, ale vytvoriť systém s novou digitálnou peňaženkou, ktorú zriadi štátna centrálna banka a bude mať nad ňou dohľad. Prostredníctvom vnútorného programovania bude túto peňaženku kontrolovať, nastavovať do nej limity a pravidlá a stanoví, že do takejto digitálnej peňaženky začne vyplácať štát svoje štátne dávky, bonusy, príspevky, prídavky a dotácie a tak prinúti hneď na začiatku časť obyvateľstva zriadiť si takúto formu peňaženky. Takouto formou získa prehľad a dosah nad istou časťou výdavkov svojich občanov a pripraví ich na novú ekonomickú dominanciu a kontrolu štátu v ich životoch. Áno, digitálna peňaženka je postupný príchod vízií z Orwellovho románu „1984“.

Autor: Tím VOĽNÁ ZÓNA

| Podporujte prosím prácu nášho občianskeho združenia VOĽNÁ ZÓNA, pretože pracujeme vo verejnom záujme a prinášame informácie, ktoré občiansky obohacujú a pomáhajú vidieť veci z iného uhla | Ďakujeme Vám

| Transparentný účet SĽSP : https://www.transparentneucty.sk/#/ucet/SK6109000000005203434119