Projekt a výstavba obrovskej továrne na výrobu batérií do elektromobilov na Slovensku občanov rozdelila, ba dokonca vláda SR pod vedením premiéra Roberta Fica vytvorila svojím arogantným prístupom voči občanom veľkú skupinu odporcov takéhoto projektu na Slovensku; tobôž v mieste, ktoré sa stanovilo – na úrodnej pôde a v regióne, kde je zanedbateľná nezamestnanosť, v meste Šurany. Čo však predchádzalo celému projektu a kto je na pozadí tejto investície, ktorú vláda Roberta Fica a on samotný zubami – nechtami obhajuje?
Celý príbeh projektu „baterkárne“ na Slovensku a vzniku firmy INOBAT, ktorá je s týmto projektom bytostne spojená sa začal odvíjať už pred siedmymi rokmi. Podpredseda Európskej komisie, eurokomisár Maroš Šefčovič bol v rokoch 2014 až 2019 v Európskej komisii zodpovedný za budovanie energetickej únie. A tak v októbri 2017 inicioval zo svojej pozície vznik Európskej aliancie pre batérie (EBA) — s jasne greendealovým cieľom zabezpečiť konkurencieschopnú, udržateľnú výrobu batérií v Európe a posilniť tak politické záväzky členských štátov pre vytvorenie výrobných kapacít batérií veľkých objemov na území Európy. Následne začal pracovať na „podpore“ európskych výrobcov v celej EÚ s cieľom vytvoriť údajne udržateľný, inovatívny a globálne konkurencieschopný hodnotový reťazec batérií.
Ubehol rok jeho aktivít a tému preniesol aj tu do Slovenskej republiky; na začiatku októbra 2018 ako eurokomisár inicioval na GLOBSEC TATRA SUMMITE vznik Slovenskej batériovej aliancie (SBA). Jednalo sa samozrejme o globalistickú aktivitu Európskej komisie, pretože tá prácu svojho úradníka Šefčoviča – podľa vtedajšej tlačovej správy – vyzdvihla a ocenila; Slovenskú republiku označila za krajinu, ktorá si napríklad uvedomuje nevyhnutnosť „kráčať s trendami“.
Základ tohto „baterkového združenia“ a spolupráce vznikol v Tatrách a to spoločným vyhlásením po inauguračnom stretnutí Slovenskej batériovej aliancie (SBA) 5. októbra 2018. Vznik tejto aliancie oznámil Maroš Šefčovič spoločne s Petrom Kažimírom, Vazilom Hudákom a Petrom Kmecom na piatkovom brífingu v rámci GLOBSEC TATRA SUMMITE 2018. Na tejto tlačovej konferencii vyslovil pamätné slová, že „európa potrebuje v najbližších rokoch desať až dvadsať giga tovární na baterky“.
Okrem Šefčoviča sa stali súčasťou aliancie ministri hospodárstva a financií Peter Žiga a Peter Kažimír (obaja za Smer-SD), ďalej generálny riaditeľ SLOVAK INVESTMENT HOLDING Ivan Lesay, Peter Badík zo spoločnosti GREENWAY INFRASTRUCTURE či prezident Zväzu automobilového priemyslu SR Alexander Matušek. Vazil Hudák sa tu v Tatrách, ako bývalý minister hospodárstva SR v druhej Ficovej vláde a bývalý štátny tajomník MF SR (pracoval pod Kažimírom) a tiež ako viceprezident Európskej investičnej banky (EIB) prvý krát ukazuje v spojitosti s „baterkovými“ aktivitami tu na Slovensku a stál pri vzniku Slovenskej batériovej aliancie (SBA).
VZNIK FIRMY INOBAT
Samozrejme, každý zo zúčastnených aktérov vo vyššie spomenutej aliancii si uvedomoval, že zelené globalistické agendy EU by mohli byť prostriedkom k zisku. Samotný Maroš Šefčovič sa vyjadril v rozhovore pre TA SR z februára 2018 o ekonomickom zázemí trhu s batériami úplne jasne: „Od roku 2025 počítame, že 25 percent áut na európskych cestách budú elektromobily alebo hybridy a trh s batériami by mohol dosiahnuť 250 miliárd eur ročne.“
A tak preto po októbrovom globsecovom summite v Tatrách – len o pár mesiacov neskôr, v januári 2019 – vzniká a je zapísaná do obchodného registra firma INOBAT, ktorej tichým spoluzakladateľom sa stáva Vazil Hudák. Predsedom predstavenstva sa stáva Marián Boček a jeho kolega – keďže je v tom čase viceprezidentom Európskej investičnej banky (EIB) – ostáva zatiaľ na pozadí; na webe firmy INOBAT svieti však jeho meno, ako meno spoluzakladateľa firmy. Na podujatiach GLOBSEC TATRA SUMMIT sa títo muži opakovane stretávali ako rečníci, ale od roku 2019 na tomto fóre už diskutovali už ako zakladatelia firmy INOBAT, o čom verejnosť ani média zrejme nevedeli.
Viceprezident Európskej investičnej banky (EIB) Vazil Hudák hneď po založení INOBATU začal robiť kampaň novej firme, keď pripomenul už vo februári 2019 pre Hospodárske noviny (len mesiac po založení firmy INOBAT), že banka, ktorej je viceprezidentom je súčasťou tzv. strategického akčného plánu EÚ pre batérie s cieľom vyvíjať nový „ekosystém“ batérií v Európe. Súčasťou plánu je aj zaistiť prístup k surovinám na ich výrobu. Ročné objemy financovania od EIB dosiahli v príbuzných oblastiach v minulosti „významnú jednocifernú sumu v miliardách eur.“ Týmto sa začala príprava na pôžičku pre INOBAT.
A teraz prichádza zahrať svoje dejstvo opäť Maroš Šefčovič, ako spojenec Vazila Hudáka (obaja študovali napríklad na ruskom MGIMO a boli nominanti SMERU-SD na rôzne politické funkcie) a začal sa jednoznačne verejne prihovárať za novovzniknutú firmu INOBAT a „naznačil, že InoBat by sa mohol uchádzať o finančnú pomoc z EÚ podobne ako napríklad švédska firma na výrobu batérií Northvolt, ktorá na úvod dostala 50 miliónov eur z Európskej investičnej banky (EIB).”
Je neuveriteľné, ako títo dvaja páni Šefčovič a Hudák vedeli cielene postaviť medializáciu INOBATU a rovno aj podporovať obrovskú európsku pôžičku pre firmu, ktorú potichu spoluzakladal Vazil Hudák (zopakujeme, že podľa webu INOBAT tam jasne visí ako spoluzakladateľ) a mediálne pretláčať povedomie o nej. Firma naozaj dostala od EIB pozornosť a Vazil Hudák, ako vtedajší viceprezident banky EIB, mohol mať reálny vplyv na získanie pôžičky vo výške 51 miliónov eur, ktorá mala pomôcť financovať výskumné centrum a pilotnú linku na batérie INOBATU. Firma INOBAT však nakoniec pôžičku z EIB nevyužila, avšak táto reálne riešená pôžička od EIB mohla firme pomôcť získavať iné pôžičky a investície aj od súkromným spoločností; tak ako uviedla aj televízia TA3 keď uverejnila v lete 2019 článok, kde konštatovala že „InoBat je podporovaný investičnou skupinou IPM Group a regionálnymi industriálnymi hráčmi v energetike A.EN. Group a MSM Group.“
Je tak isto mimoriadne zaujímavé, že spolumajiteľ a konateľ MSM GROUP (Strnadova zbrojárska firma, ktorá dlho obchoduje so štátom v oblasti obrany, hlavne za vedenia smeráckych ministrov Glváča a Kaliňáka) je aj Marián Goga a presne tento Marián Goga bol medzi zakladateľmi INOBATU, pretože od založenia firmy 15. januára 2019 figuroval v OR SR ako člen predstavenstva. Z neho odišiel v čase, kedy bol obvinený v kauze úplatkov pre Štátne hmotné rezervy a dokonca sedel v kolúznej väzbe. Tento Marián Goga je dnes (od 29. októbra 2024) v Dozornej rade firmy INO-HUB ENERGY, ktorá vznikla 1. júna 2023 ako nástupnícka firma INOBAT ENERGY, podpredseda predstavenstva je ten istý Jozef Urban, ktorý podpisoval memorandum za INOBAT s ministrom hospodárstva SR Žigom v roku 2019, tak ako je vysvetlené v odseku nižšie tohto článku.
INOBAT MEMORANDUM O POROZUMENÍ A PROJEKT BATERKÁRNE 2019
Ohľadom neuveriteľne rýchlej podpory INOBATU nezaostala pozadu ani vláda SR a tak minister hospodárstva za stranu SMER-SD Peter Žiga (spoluzakladateľ batériovej aliancie na SR, viď vyššie) sa rozhodol dokonca iniciatívne podpísať úplne nové, „baterkové“ memorandum s podpredsedom predstavenstva tejto novej spoločnosti INOBAT, Jozefom Urbanom. Dokument mal presne podľa zámeru Vazila Hudáka a Mariána Bočeka, ktorí stáli za firmou INOBAT, prispieť k bezproblémovej realizácii nového zámeru spoločnosti postaviť na Slovensku závod na výrobu batérií do elektromobilov. Áno, dobre čítate; už v roku 2019 (tesne pred voľbami 2020) sa podpisuje memorandum medzi ministrom hospodárstva Žigom a firmou INOBAT o postavení továrne na výrobu batérií na Slovensku; kde a v akej lokalite by mal byť závod postavený nebolo vtedy ešte jasné.
Podpis sa udial dňa 24. októbra 2019 a minister hospodárstva SR Žiga podpisoval takto vážne memorandum s firmou, ktorá existovala len niečo vyše deväť mesiacov; čo je však nonsens jej dcéra INOBAT AUTO, ktorá mala stavať baterkáreň a dostať aj štátne dotácie existovala len 13 dní a nemala nijaké výsledky. Memorandum napriek tomu podporilo zámer, že práve táto firma INOBAT by mala postaviť na Slovensku „baterkáreň“; za firmu podpisoval memorandum navyše úplné neznámy podpreseda predstavenstva, tak aby sa vyhli medializácii cez spoluzakladateľa INOBATU Vazila Hudáka a tak, aby predseda predstavenstva Boček, ako vysokopostavený predstaviteľ a spoluzakladateľ IPM GROUP, čo je britská private equity so slovenským pozadím a partnerom, investujúca do infraštruktúry a next generation technológii, zostal bokom mediálnej pozornosti tiež.
ENERGY MANIFEST 2019
Doslova do pár dní po podpise memoranda sa odohrala ďalšia medializovaná udalosť a to konferencia ENERGY-MANIFEST 2019. Konferencia sa konala dňa 5. novembra 2019 v priestoroch Starej tržnice v Bratislave. Záštitu nad týmto významným podujatím prevzali už dobre známe osobnosti z prípravy „baterkárne“ na Slovensku: Maroš Ševčovič, viceprezident Európskej komisie, Vazil Hudák, viceprezident európskej investičnej banky a Peter Žiga, minister hospodárstva SR – takisto zakladatelia baterkovej aliancie z GLOBSECU 2018. Záštita teda na slovo vzatá, najvyššie poschodia a s jasnými vedomosťami o vzniknutej firme INOBAT, ktorá už existovala a potrebovala sa jej pripraviť aj takto mediálne pôda. Aj táto konferencia posilnila povedomie „baterkárne“, ktorú Slovensko údajne potrebuje.
PODPORA PRE INOBAT OD SMERU – SD
Dcérska firma INOBAT AUTO, ktorá bola založená 11. októbra 2019 exministrom hospodárstva SR a nominantom SMERU-SD Vazilom Hudákom (spoluzakladateľ s Bočekom) dostala od vládneho SMERU – SD pozoruhodnú pozornosť. Už vo februári 2020 táto firma, ktorá existovala necelé štyri mesiace a nič nedokázala, získala na vláde dotáciu vo výške 5 miliónov eur; oznámil to vtedajší minister financií SR Kamenický.
Dotáciu dostala firma, ktorú spoluzakladal – opakujeme – Vazil Hudák a ten v rokoch 2012 – 2015 pracoval ako štátny tajomník na ministerstve financií SR pod Petrom Kažimírom, ktorý bol tiež zakladateľom Slovenskej baterkovej aliancie (SBA) z GLOBSECU 2018.
Podľa údajov zo slovenského Centrálneho registra zmlúv (CRZ), kde majú byť zverejnené všetky zmluvy so štátom, dostali firmy zo skupiny INOBAT cez rôzne zmluvy, no najmä dotácie a investície vyše 35 miliónov eur. Päťmiliónovú investičnú pomoc na výstavbu pilotnej linky vo Voderadoch INOBATU odklepla ešte vláda Petra Pellegriniho vo februári 2020, táto zmluva sa však v CRZ dnes nenachádza. Väčšie sumy, dokopy vyše 23 a pol milióna eur, na ten istý cieľ INOBAT poskytlo Ministerstvo dopravy a výstavby SR za ministra Andreja Doležala. Išlo o nenávratné finančné príspevky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Po nástupe novej vlády Roberta Fica dostala firma z eurofondov nových 12 miliónov eur na investíciu, ktorú v decembri 2023 INOBAT získal od štátneho Slovak Investment Holdingu (SIH). Štát tak vstúpil do slovenského producenta batérií INOBAT formou navýšeného základného imania. K miliónom z verejných zdrojov treba pripočítať aj ďalšiu vládnu investíciu vo výške 18,3 milióna eur a tiež investičnú pomoc od vlády SR vo výške 214 miliónov eur, ktorú získali už spoločne ako konzorcium GOTION INOBAT BATTERIES (GIB) v júni 2024. Spoločné konzorcium dostane takisto pomoc od štátu formou prípravy parku na výstavbu a to v hodnote 160 miliónov eur. Len od novej vlády z roku 2023, ktorú vedie SMER – SD, dostane toto konzorcium od štátu teda dotáciu vo výške vyše 400 miliónov eur.
PODPIS MEMORANDA S „GOTION INOBAT BATTERIES“ A SPOLOČNÉ KONZORCIUM
Vráťme sa však ešte do roku 2020. Voľby do Národnej rady SR, odchod strany SMER – SD do opozície a príchod „pandémie“ projekt výstavby baterkárne a aktivity firmy INOBAT v tejto veci zastavia a kolotoč, ktorý sa rozbehol na pozadí osôb blízkych strane SMER – SD či bývalých ministrov hospodárstva SR sa musí zastaviť.
Do dcérskej firmy INOBAT AUTO vstupuje krátko po svojom odchode z pozície viceprezidenta Európskej investičnej banky (EIB) už oficiálne aj Vazil Hudák, čím porušuje interné predpisy banky EIB, ktoré prikazujú zdržať sa súkromných funkcií po dobu 12 mesiacov od odchodu z banky. Vazil Hudák sa napriek tomu stáva v júli 2020 členom Dozornej rady INOBAT AUTO, tej firmy, ktorá dostala od vlády len mesiac pred voľbami v roku 2020 spomínaných 5 miliónov eur. A v roku 2022 sú karty už úplne odkryté, Vazil Hudák sa stáva dokonca členom predstavenstva firmy INOBAT AUTO – tej firmy, ktorá sa stane iba o vyše rok spoločníkom čínskej firmy GOTION v konzorciu pre výstavbu baterkárne v roku 2023, ktoré vytvoria spoločne vo firme GIB EnergyX Slovakia.
Tri a pol roka vlády Matoviča od roku 2020 ubehne, prebehne predvolebná kampaň, kde strana SMER – SD nepovie ani slovo, ani jedno heslo, ani jednu víziu ohľadom projektu, či možnosti postaviť na Slovensku akúkoľvek giga továreň na baterky a volič nie je o ničom informovaný; absolútne neočakáva ohlásenie takéhoto zámeru od budúceho premiéra vlády SR Roberta Fica. Ani slovo, ani veta, ani oznam pred voľbami 2023 do NR SR.
A teraz prichádza tvrdá realita – len mesiac po vymenovaní novej vlády SR premiér Robert Fico (Smer-SD) a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) ako blesk z jasného neba oznamujú verejnosti, že podpisujú memorandum o porozumení s konzorciom GOTION INOBAT BATTERIES (GIB) a majú zámer nechať na Slovensku postaviť továreň na výrobu batérií do elektromobilov. Memorandum podpisujú bez predošlej diskusie s občanmi, bez informovania, bez prípravy proste „na hulváta“ a zisťujeme, že za Slovenskú republiku bude konať súkromná firma INOBAT AUTO.
Inkriminované memorandum sa podpisuje presne 22. novembra 2023 v stredu, kedy bola do Obchodného registra SR zapísaná nová firma : GIB EnergyX Slovakia zložená z dvoch subjektov – a to GOTION, ktorá je 80% spoločníkom firmy a slovenská firma INOBAT AUTO so svojimi 20% vkladu.
ZÁVER
Dňa 22. novembra 2023 klietka padla, zinscenovaná hra s továrňou na baterky, ktorá sa tu začala hrať na pozadí strany SMER – SD od roku 2018 sa dohrala a diskusia s občanmi, ktorá ani nezačala okamžite skončila. Stanovila sa lokalita Šurany úplne v rozpore s cieľom vlády podporovať poľnohospodárstvo, rozhodlo sa o stavbe továrne na baterky na úrodnej pôde v regióne s nízkou nezamestnanosťou, dopadom na zdroje pitnej vody a mimo potrebnej cestnej infraštruktúry. A v Šuranoch (na základe výpovede ľudí zbehlých vo veci) zrejme preto, aby sa táto obrovská a rozľahlá investícia o rozlohe vyše 65 hektárov, čo je 100 futbalových ihrísk, neocitla blízko veľkomesta a nevzbudila tak silnejší záujem verejnosti a mohutnejší občiansky odpor. Štvrtá vláda Roberta Fica pri tejto aktivite dokončila proste iba to, čo jeho tretia vláda, jeho ministri a ľudia na pozadí strany rozbehli a roztočili s pravdepodobným cieľom – „nabaliť“ sa na zelenej agende Európskej komisie a výstavbe továrne na výrobu batérií elektromobilov. A preto tak rozhodne trvá na uskutočnení projektu zoči-voči občianskemu odporu aj za cenu toho, že príde o zásadné politické body a preto sa nikdy ako premiér nevzdal globalistickej agendy greendealu.